Analizy oleju smarowego
- co to jest ? Rodzaje oraz korzyści

Analiza oleju smarowego

to badanie laboratoryjne, którego celem jest określenie jego właściwości fizykochemicznych. Badania te są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania maszyn i urządzeń, ponieważ pozwalają na:

Wczesne wykrywanie awarii

Zapobiega poważniejszym awariom i kosztownym naprawom. Identyfikuje problemy na wczesnym etapie.

Optymalizacja pracy maszyn

Poprawia wydajność maszyn. Zmniejsza zużycie paliwa. Wydłuża żywotność maszyn.

Oszczędność pieniędzy

Unika awarii i oszczędza na kosztach napraw. Zapobiega przedwczesnemu zużyciu się maszyn. Wydłuża okresy między remontowe.

Ochrona środowiska

Zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Zapobiega wyciekom oleju. Wspomaga stosowanie olejów biodegradowalnych.

Dodatkowe korzyści:

Badane parametry oleju smarowego:

ParametrNorma badańOpis
Lepkość kinematyczna w 40 °C i 100 °CPN-EN ISO 3104Określa opór oleju do płynięcia w różnych temperaturach. Ważna dla prawidłowego smarowania maszyny.
Temperatura płynięciaPN-ISO 3016Określa temperaturę, w której olej staje się zbyt gęsty, aby swobodnie płynąć. Ważna dla zimowego użytkowania maszyny.
Wskaźnik lepkości na podstawie lepkości kinematycznej w 40°C i w 100°CPN-ISO 2909Określa zmianę lepkości oleju w zależności od temperatury. Ważna dla oceny odporności oleju na zmiany temperatury.
BarwaASTM D 1500Określa kolor oleju. Ciemny kolor może oznaczać zanieczyszczenia lub zużycie oleju.
Temperatura zapłonu Metodą w tyglu otwartymPN-EN ISO 2592Określa temperaturę, w której opary oleju zapłoną się od płomienia. Ważna dla bezpieczeństwa użytkowania.
Liczba kwasowaPN-ISO 6618Określa zawartość kwasów w oleju. Wysoka liczba kwasowa może oznaczać zużycie lub degradację oleju.
Pozostałość po spopieleniuPN-EN ISO 6245Określa ilość pozostałości mineralnych po spaleniu oleju. Wysoka zawartość popiołu może prowadzić do osadów w maszynie i zmniejszenia jej wydajności.
Zawartość wodyPN-EN ISO 12937Określa zawartość wody w oleju. Woda może prowadzić do korozji i problemów z układem smarowania.
Gęstość Metodą areometrycznąPN-EN ISO 3675Określa wagę oleju na jednostkę objętości. Ważna dla oceny właściwości smarnych oleju.
Gęstość Metodą oscylacyjnąPN-EN ISO 12185Określa gęstość oleju w temperaturze 15°C. Ważne dla oceny właściwości smarnych oleju.
Działanie korodujące na miedźPN-EN ISO 2160Określa, czy olej ma działanie korodujące na miedź. Korozja miedzi może prowadzić do uszkodzeń maszyny.

Sprawdź nasze pozostałe badania i analizy: